Bezpečné chování na sociálních sítích
Chraň si své soukromí na internetu
Bez internetu se dnes už téměř neobejdeme, pro děti a dospívající mládež je zcela nepostradatelnou součástí života, jenže díky němu je každý z nás lehce dosažitelný. Prostřednictvím elektronických médií může docházet k agresivnímu a záměrnému poškozování uživatele.
Na tuto problematiku chtěly upozornit i metodičky prevence a pro lepší orientaci žáků v této oblasti uspořádaly dne 24. 4. 2017 ve spolupráci s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace E-Bezpečí besedy pro vybrané třídy maturitních i učebních oborů U2B, U1C, ZI1.A, ZI2.B.
Lektor Slavoj Raszka seznámil žáky s aktivitami, které nejvíce mohou ohrozit jejich život. Řadí se k nim obtěžující SMS, urážlivé fotografie a videa „zavěšená“ na internetu. Klíčovými tématy tedy byly kyberšikana, kybergrooming a kyberstalking. Za pomocí zajímavé prezentace byli posluchači upozorněni na negativní stránky „kamarádství“ na chatu, zesměšňování a ponižování oběti, různé formy nebezpečného pronásledování na internetu. Za závažný problém je považován aspekt, že oběť a útočník se nemusejí znát a že útočník má oběť „na mušce“ 24 hodin denně A 7 dní v týdnu.
Dvouhodinová přednáška nejenže seznámila žáky s tím, jak se na internetu chovat, ale ukázala i cestu pomoci. Žáci získali kontakty na osoby, které jsou jim schopny poradit, e-mailové kontakty na internetové portály, jež jsou zdrojem informací o rizikovém chování spojeném s používáním internetu a mobilních telefonů.
Žáci odcházeli ze vzdělávací akce s poznatkem, že rizikové chování na sociálních sítích může mít i fyzické následky (dlouhodobé vyčerpání, úzkostlivost). Za velký přínos lze pokládat i fakt, že představa o předkládané problematice byla vytvářená na základě modelových situací a skutečných kauz.
Přednáška byla součástí aktivit, které se zaměřují na prevenci v oblasti rizikového chování spojeného s užíváním ICT.
Mgr. Miroslava Štibingerová